Pasajele au ajuns la jumătate
- Jun 8, 2023
- 1 min read
Updated: Oct 5, 2023
În timp ce alții promit, la Oradea se face. Amenajarea celor cinci pasaje rutiere subterane din Piața Gojdu a ajuns la jumătate.

Primăria condusă de Birta anunță că gradul de realizare a lucrărilor a ajuns la 50%, acum fiind în lucru bazinele de retenție a apelor pluviale și canalizarea pluvială în pasajul 1.

În paralel se cămășuiesc pereții rampelor 2 și 3, se toarnă dalele pentru zona acoperită și se deviază rețelele electrice și de telecomunicații pe Calea Clujului. Se lucrează la infrastructura rutieră și pe Calea Averescu, iar în zona Catedralei Ortodoxe și a străzii Griviței se fac lucrări de deviere a rețelelor de curent, canalizare menajeră și pluvială.

E nasol să circuli prin Oradea în perioada asta, dar nu din același motiv pe care îl au clujenii sau bucureștenii. Nu din cauza putorii celor care conduc. Ci pentru că aici se construiește. Se face frumos.
Birta duce mai departe ideile lui Bolojan și transformă Oradea într-unul dintre cele mai frumoase orașe europene.

La vecini, Boc promite la fiecare sesiune de alegeri că le face metrou clujenilor, dar nu le-a făcut măcar o centură. Buget de zece ori mai mare ca Oradea și realizări de doi lei. A rezolvat-o cu parcatul mărind prețul.
Iar în țigănie, la capitală, primarii de sector fac show pe la tv în timp ce pe bucureșteni îi acoperă gunoaiele și s-au obișnuit cu apa rece. Iar traficul rutier e puțin mai bun ca la indieni. Ăia originali din Bombay.
La Oradea, se vorbește puțin.
Dar se face mult.
Și îmi place.
Borro’
Imagini : Primăria Oradea



































































Comments